FERIELOGI.DK : Tyskland : Mosel : Vinhus i Zell ved Mosel - Lejlighed i centrum er parat til dig. Book.
Unik feriebolig |
|
|
|
|
|
|
|
|
Feriebolignr. 183:
|
En smagfuldt indrettet 2-værelses ferielejlighed i Zell ved Mosel i et smukt, gammelt hus med karakter beliggende i centrum af Zell, og alligevel kun et stenkast fra vinmarkerne og Mosel.
Lejligheden ligger på 2. sal over byens ældste vinkælder, hvorfra det berømte varemærke "Zeller Schwarze Katz" stammer.
Indehaverens vinkælder er et besøg værd, og husets gæster har derfor rig mulighed for at deltage i vinsmagning, eller gå på opdagelse i kælderens vinotek.
Området: Byen har ca. 5000 indbyggere, og dermed er Zell en af de største Mosel-vinbyer. Den er kendt viden om på grund af sine gode vine og den iøjnefaldende vinetiket med den sorte kat.
Og med sine 6 mill. vinstokke hører Zell til et af de største vinområder ved Mosel.
Værd at opleve ved Mosel: Vinsmagning i vinkælderen - Romantisk sejltur på Moselfloden med turbåd fra Zell - Reichsburg Cochem - velbevaret borg i Cochem (30 km) - Dagstur til den gamle romerby, Trier. (65 km) - Ædelstensmetropolen Idar-Oberstein i Hunsrück - Vandre- og cykelture på Hunsrück og ved Mosel - Dagstur til Nürburgring (60 km)
Du får også:
Parkering er gratis på de offentlige p-pladser i nærheden.
Kaffemaskine
Fryser
Køleskab
Balkon
WiFi
Microovn
Morgenmad mulig
Ovn
TV
Hund ikke tilladt
Rygning ikke tilladt
fra d. 1/3 - 1/11:
4 nætter: kr. 2550,-
5 nætter: kr. 2995,-
6 nætter: kr. 3550,-
7 nætter: kr. 4095,-
Ekstra nætter: kr. 585/nat
Priserne er for 2 personer og inklusiv: Slutrengøring. Sengelinned. Håndklæder. El, vand, varme. Internet. Ekspeditions- og servicegebyr.
Evt. ekstra udgifter: Morgenbuffet kan bestilles. Serveres i det hyggelige vinlokale i stueetagen. Ekstra dobbeltværelse med bad (685 kr. pr. nat for 2 personer).
Afstand: Kruså 720 km. Puttgarden 715 km. Lufthavn Frankfurt 130 km.